مراحل طراحی سایت

مراحل طراحی سایت

در این مقاله در مورد مراحل سراحی سایت، طراحی سایت چیست؟، انواع طراحی سایت، شرایط طراحی سایت، هزینه طراحی سایت، هزینه طراحی سایت.

انواع طراحی سایت، و انواع طراحی سایت دارای چند مورد است؟ شرایط طراحی سایت، چگونه است؟ و شرایط طراحی سایت، چیست؟ شرایط طراحی سایت به چه صورت است؟

هزینه طراحی سایت، چقدر است؟ و آیا هزینه طراحی سایت سنگین است؟ به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد.

در دنیای امروز با تغییر مسیر بسیاری. از کسب و کار های سنتی به سمت کسب و کار های اینترنتی، بازار فعالیت هایی همچون طراحی سایت. رونق زیادی پیدا کرده است، اما چگونگی طراحی وب سایت، اما چگونگی طراحی وب سایت. مراحل آن، اینکه از کجا و چطور آغاز شود. همچنین شرایظ ظراحی وب و میزان هزینه های آن از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. مراحل طراحی سایت

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت یا وب دیزاین به مراحل طراحی و ساخت یک پایگاه اینترنتی جهت اطلاع رسانی. معرفی شرکت و ارائه محصولات آن گفته می شود. طراحی وب سایت یک پروسه است که از لایه سازی صفحات وب، تولید محتوا، طراحی گرافیک و رعایت اصول سئو تشکیل شده است. پیش از بررسی مراحل طراحی وب سایت، به مختصری از تاریخچه آن می پردازیم.

تاریخچه طراحی سایت

تیم برنرزلی، مخترع وب، با راه اندازی اولین وب سایت در سال 1991، نام خود را به عنوان نخستین سازنده وب در تاریخ به ثبت رساند. در نخستین وب سایت، از ابر متن برای ارسال ایمیل استفاده شده بود. در این سایت ساده متنی هیچ گونه گرافیک، تصویر و حتی رنگ بندی به کار نرفته و هنوز هم  در دسترس است.

مراحل طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت چیست؟

قبل از شروع شما باید بدانید طراحی سایت چیست و به چه معناست و با طراحی سایت چه کاری میشه انجام داد.

طراحی سایت چیست؟

همانطور که بیان شد. طراحی وب سایت به معنی طراحی، ساخت و راه اندازی یک وب سایت یا بهینه سازی یک سایت قدیمی در بستر اینترنت است. وب دیزاین شامل 4 مرحله اصلی است که در ادامه هر کدام را شرح می دهیم. حالا که شما میدانید طراحی سایت چیست به ادامه این مقاله می رویم.

مرحله 1 طراحی وایر فریم

ابتدا با توجه به نوع سایت و نیاز مشتری، یک نمای کلی از سایت طراحی می کنیم. این نما شامل یک نقشه کلی از صفحات سایت و تعیین جایگاه و چیدمان المان هاو عناصر مختلف است.

این مرحله از طراحی وب سایت ((طراحی وار فریم )) نام دارد.

مرحله 2 طراحی گرافیک سایت

پس از مشخص شدن محل قرارگیری عناصر سایت، باید سایت را طراحی کنیم، در این مرحله با توجه به نوع کسب و کار اینترنتی و با استفاده از نرم افزار های مخصوص رنگ بندی و گرافیک سایت طراحی می شود.

مراحل 3 کد نویسی و برنامه نویسی

به توجه به سایت طراحی شده و نیاز مشتری، در این مرحله می توان از روش های مختلفی برای مدیریت سایت استفاده کرد. سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و یا طراحی یک فریم ورک اختصاصی برنامه نویسی. تصمیم گیری در این بخش بر اساس هزینه ها و نیاز مشتری صورت می گیرد.

مرحله 4 راه اندازی

پس از انجام 3 مرحله قبل، به راه اندازی سایت در بستر جهانی اینترنت می پردازیم. در این مرحله پس از تهیه یک ((هاست)) و ((نام دامنه مناسب))، سایت را پیکربندی کرده و در دسترس عموم قرار می دهیم.

وظایف طراح سایت

وظایف یک طراح سایت به این بستگی دارد که مسئولیت طراحی و ساخت کدام قسمت سایت را بر عهده دارد. برای راه اندازی یک سایت حرفه ای، به دو تیم یا دو شخص نیاز داریم. یک تیم برای طراحی شکل و ظاهر سایت و یک تیم برای طراحی کدهای سرور و کدهایی که برای کاربران قابل دیدن نیست.

انواع طراحی سایت

در ادامه انواع طراحی سایت را توضیح خواهیم کرد.

سایت ها به دو دسته کلی ایستاتیک (static website) و دینامیک (dynamic website) تقسیم می شوند.

انواع طراحی سایت، به دو نوع تقسیم می شود.

  • در سایت های استاتیک یا ایستا: تنها قسمت فرانت اند انجام می شود، یعنی مطالب و محتویات سایت تنها یک بار جمع آوری شده و هرکدام از صفحات سایت، جداگانه طراحی و بارگذاری می شوند. در این سایت ها هر گونه تغییر باید توسط طراح و کارشناس سایت انجام شود. از این مدل معمولا برای طراحی وب سایت های معرفی استفاده می شود.
  • سایت دینامیک یا پویا: در طراحی این سایت ها هر دو بخش فرانت اند و بک اند برنامه نویسی می شوند. سایت های پویا نیاز به تغییر مداوم محتوا دارند و با توجه به کاربرد سایت،

طراحی شده و توسعه پیدا می کنند. در سایت های دینامیک برنامه نویس بک اند، وظیفه پویا سازی وب سایت را بر عهده دارد و باید اسکریپتی را طراحی کند که سایت به طور کامل پویا باشد.

اما آنچه در ادامه به آن می پردازیم، بررسی این موضوع است. که به طور کلی ((طراحی وب به چه دردی میخورد و هدف از طراحی آن چه می تواند باشد؟))

در دنیای امروز تقریبا برای هر هدف، یک سایت طراحی می شود تا به عنوان پایگاه اطلاع رسانی، فروش و… مورد استفاده قرار گیرد. مراحل طراحی سایت

موفق ترین این سایت ها آن هایی هستند که اصول طراحی و بهینه سازی سایت را به درستی رعایت کرده اند تا محتوا را به مخاطبان خود نمایش دهند.

طراحی و ساخت یک وب سایت کارآمد و موفق، این امکان را فراهم میکند. که در کمترین زمان، جدیدترین محصولات به همراه مشخصات آن، در اختیار مخاطبان قرار گیرد، این موضوع

رشد مشتریان و افزایش سود فعالیت اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

برای طراحی سایت از کجا باید شروع کنیم؟

مهم ترین عامل در تبدیل شدن به یک طراح سایت حرفه ای، فراگیری مفاهیم اولیه و سپس کسب تجربه است. بهترین مرجع در زمینه یادگیری طراحی وب، می تواند آموزش های پروژه محور در زمینه طراحی وب سایت باشد.  با انجام پروژه های مختلف حین آموزش، می توانید تجربه اولیه در زمینه  توسعه و آنلاین کردن یک سایت را به دست آورید. در ادامه به صورت مرحله به مرحله توضیح می دهیم که برای تبدیل شدن به یک طراح سایت حرفه ای چه مراحلی را باید طی کنید.

طراحی سایت از جمله شغل ها و حرفه هایی است که امروزه توانسته طرفداران زیادی را به خود جلب کند. اکثر کسب وکارهایی که راه اندازی شده اند یا قصد شروع به کار را دارند، به دنبال داشتن یک سایت هستند پس آموزش طراحی سایت می تواند یک امتیاز مثبت برای شما در کسب درآمد محسوب شود. قبل از اینکه سراغ مراحل طراحی سایت برویم، میخواهیم مواردی را که لازمه طراحی سایت است، بیان کنیم.

گام اول فراگیری  زبان html

html مخفف hyper text markup language است، که در فارسی به آن ((زبان نشانه گذاری ابرمتن)) می گویند. از زبان html برای ایجاد بدنه اصلی و ساختار کلی صفحات وب استفاده می شود. این زبان با تگ کار می کند و این تگ ها هستند که مشخص می کنند در صفحه وب از چه عناصری استفاده شده است.

HTML ابزاری است که با استفاده از چیزهایی به نام تگ‌ها، اقدام به ساخت قالب کلی صفحات وب میکند. به این معنا که شما با استفاده از  HTML میتوانید فوندانسیون و اسلکت اصلی وبسایت خود را طراحی کنید.

گام دوم فراگیری زبان css

دومین قدم برای کسی که قصد دارد که قصد دارد به طراحی وب سایت بپردازد. استفاده از زبان (css cascading style sheets). این زبان به منظور زیباسازی و فرم دهی به صفحات وب، کاربدر دارد. به کمک css می توانید خصوصیاتی همچون رنگ، فونت، ابعاد، نحوه چیدمان عناصر و… را در صفحه وب تعیین کنید.

گام سوم فراگیری زبان جاوا اسکریپت

با تسلط به زبان های html و css، قادر به طراحی صفحات وب ایستا (Static) خوهید بود. اما امروزه کاربران بیشتر لز سایت های تعاملی و پویا استقبال می کنند. جاوا اسکریپت، از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای پویا کردن کردن سایت به شمار می رود که از شیوه های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می کند. از این زبان می توان برای برنامه نویسی سمت سرور (server side)، اپلیکیشن  های موبایل، بازی و اپلیکیشن های دسکتاپ استفاده کرد.

گام چهارم فراگیری یک زبان برنامه نویسی سمت سرور مثل php

برنامه نویسان وب به دو دسته تقسیم می شوند:

برنامه نویسان سمت کاربر

  • (Client-side): به طراحی ظاهر سایت می‌پردازند
  • برنامه‌نویسان سمت سرور(Server-side): به پیاده‌سازی منطق سایت می‌پردازند

برای داشتن سایتی مفید و سودمند، صرف داشتن طراحی زیبا کافی نیست، سایت‌ها علاوه‌بر فرم و زیبایی، نیازمند محتوای صحیح و کارآمد هم هستند. سایت‌ها باید به‌نحوی طراحی شوند که نیازهای کاربران را به‌درستی اجرا کنند.مراحل طراحی سایت

در پروژه‌های بزرگ تحت وب استفاده از یک زبان سمت سرور ضروری است.اهمیت استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی زمانی به‌خوبی مشخص می‌شود که می‌خواهیم میان کاربر، پایگاه داده و سرور ارتباط برقرار کنیم. با فراگیری  php می‌توانید اسکریپت‌هایی برای دریافت اطلاعات از کاربران بنویسید و بعد از پردازش این اطلاعات، آن‌ها را به کاربر برگردانید.

شرایط طراحی سایت

علاوه‌بر مواردی که در بالا به آنها اشاره شده، شرایط طراحی وب سایت، نیز از موارد حائز اهمیتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. راه‌اندازی یک سایت نیز درست همانند راه‌اندازی یک فروشگاه است و باید برای آن مکان، نام مناسب، مدیر و… در نظر گرفت. راه‌اندازی یک سایت موفق نیاز به 4 بخش اصلی دارد که شامل موارد زیر است:

  • انتخاب نام دامنه مناسب
  • هاست (اجاره فضایی برای ورود، ذخیره اطلاعات و محتویات سایت)
  • طراحی قالب زیبا و کاربردی
  • سیستم مدیریت و کنترل سایت

هزینه انواع طراحی سایت

استارت شروع هر کاری به‌شکل درست و اصولی نیازمند صرف هزینه است. مواردی که برای داشتن یک سایت حرفه‌ای می‌تواند هزینه در بر داشته باشد، در ادامه بررسی خواهد شد. با توجه به مطالبی که در ادامه خواهد آمد، می‌توانید هزینه‌های تقریبی وب دیزاین را تخمین بزنید.

دامنه یا آدرس سایت

آدرس سایت به‌صورت سالانه یا پنج ساله اجاره داده می‌شود و تا زمانی که اجاره‌بها را پرداخت کنید، متعلق به شما خواهد بود. درصورت خودداری از پرداخت اجاره‌بها، دامنه سایت آزاد شده و متقاضی دیگری می‌تواند مالک آن شود.مراحل طراحی سایت

هزینه هاست

به محیط مجازی اطلاق می شود که بر روی یک سرور برای یک سایت تدارک دیده شده است. هاست یک سرور به‌صورت 24 ساعته به شبکه جهانی اینترنت متصل است. هرکس در هر لحظه از شبانه‌روز با وارد کردن آدرس سایت می‌تواند به محتوای ارائه شده دسترسی پیدا کند. بنابراین یک هاست امن و قابل اعتماد اهمیت زیادی دارد و هزینه آن نیز به‌صورت ماهیانه یا سالیانه محاسبه می‌شود. با در نظر گرفتن عوامل مختلف یک هاست خوب می‌تواند از ماهیانه 10 هزار تومان تا بیش از 100 هزار تومان هزینه داشته باشد.

 

هزینه طراحی سایت

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، امروزه طراحی وب، با روش‌ها و تکنیک‌های مختلف برنامه‌نویسی صورت می‌گیرد. عواملی مانند مهارت طراح، تکنیک طراحی، امنیت طراحی و… در تعیین هزینه طراحی سایت موثر است. برای این مورد بازه قیمت از 100 هزار تومان تا 10 میلیون تومان توسط طراحان در نظر گرفته می‌شود.

هزینه تولید محتوا

همه می‌دانیم تولید محتوا در موفقیت یک سایت اهمیت زیادی دارد. یک سایت بدون محتوای جدید، جذاب و سئو شده نمی‌تواند از گوگل رتبه خوبی دریافت کند. قیمت گذاری در این بخش با توجه به توانایی و سابقه کارشناس تولید محتوا متفاوت است.

هزینه سئو سایت

سئو داخلی سایت با توجه به نوع قالب، زبان برنامه نویسی، حجم و نوع محتوا می‌تواند شامل هزینه‌های متفاوتی شود. برای سئو داخلی سایت هزینه‌ای بالغ بر 250 هزار تومان تا 3 میلیون تومان لازم است.مراحل طراحی سایت

هزینه پشتیبانی سایت

هر سایت باتوجه به نوع فعالیت، نیاز به  پشتیبانی‌های متفاوتی دارد از جمله: آپدیت منظم کدنویسی و قالب‌ها، بررسی پیشرفت سایت در گوگل، بررسی روزانه، هفتگی و ماهانه گوگل و… هزینه پشتیبانی سایت از مهم‌ترین هزینه‌هایی است که باید محاسبه شود. برای پشتیبانی سایت باتوجه به حجم و نوع فعالیت، ماهیانه 250 هزار تومان تا 1 میلیون تومان هزینه لازم است.مراحل طراحی سایت

سخن آخر

هرچند در نگاه اول، فرایند طراحی وب سایت، سخت و طولانی به‌نظر می‌رسد و موفقیت در آن نیازمند فراگیری مهارت‌های خاصی است، اما زمانی که با شیرینی این کار آشنا شوید و با انگیزه به آن ادامه دهید، ظرف مدت کوتاهی به جایگاه قابل‌قبولی خواهید رسید. در این نوشتار سعی کردیم ضمن بیان مراحل، اصول و گام‌های طراحی سایت، هزینه‌های تقریبی آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم.


برای خواندن مقالات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

بیشتر بدانید:

آموزش تم گوگل کروم

بهترین نرم افزار های ساخت فایل نصب 

نصب اتوماتیک تمام برنامه های ویندوز

Add a Comment

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *